V Košiciach žije viac ako 310 rodín v bytovej núdzi
Registračný týždeň prebiehal od 24. – 30. mája 2021 v Košiciach a hĺbkovo mapoval rodiny s maloletými deťmi v bytovej núdzi.
Výsledky priniesli reálne čísla, ktoré si budú vyžadovať reálne riešenia. Bez domova v Košiciach žije 552 dospelých ľudí, prevažne vo veku od 18 do 39 rokov. Celkovo 189 rodín žije v prístreškoch či záhradných chatkách a 74 rodín v útulkoch. Zásadná informácia však je, že v podmienkach bezdomovectva žije 748 detí.
Nadácia DEDO je pripravená ponúknuť bývanie a odbornú podporu na jeho udržanie, minimálne 25 rodinám do konca roka 2022.
„Zaregistrovali sme enormné číslo maloletých detí, ktoré trpia bezdomovectvom. Táto situácia im okrem možnosti bývania v zdravom prostredí, obmedzuje možnosť vzdelávania a rozvoja, zhoršuje ich zdravotný stav, traumatizuje ich a pripravuje ich o príležitosti na bežný a dôstojný život. Obzvlášť v jednorodičovských rodinách – v rodinách žien samoživiteliek. Práve toto sú rodiny, ktorým sa pre ich vysokú mieru zraniteľnosti chceme v najbližších rokov venovať s cieľom ukončiť ich bezdomovectvo,“ uviedla Alena Vachnová, rozvojová manažérka Nadácie DEDO.
Registračný týždeň rodín v bytovej núdzi sa konal v Košiciach posledný májový týždeň. Dobrovoľníci z radov širokej verejnosti, partnerských organizácií a profesionálnych terénnych pracovníkov prvé dni navštívili rodiny vo všetkých vytypovaných lokalitách, následne prebiehalo aktívne vyhľadávanie v teréne, no rodiny mali možnosť prihlásiť aj individuálne. Intenzita a rozsah mapovania rodín s maloletými deťmi sa v takejto forme v Košiciach realizovala po prvýkrát. V teréne bolo počas celého týždňa 86 dobrovoľníkov, aktívne dohľadávanie umožnilo zaregistrovať aj rodiny z vylúčených komunít, s obmedzeným prístupom nielen k sociálnym službám. Nadácia DEDO spoločne s Mestom Košice tak urobila prvý krok k systémovému riešeniu ukončovania bezdomovectva. Nadácia DEDO prináša udržateľné riešenie pre rodiny v bytovej núdzi v podobe sociálneho nájomného bývania s odborným sprevádzaním s prístupom Housing first. Tento princíp nazerá na bývanie ako na ľudské právo, bez zásluhovosti.
Primátor Mesta Košice zdôraznil, že je hrdý na to, že sa práve Košice stali prvým mestom na Slovensku, kde sa realizoval takýto smelý projekt a dodal, že najviac znepokojujúce sú práve alarmujúce údaje o počte detí, ktoré žijú v absolútne nevyhovujúcich podmienkach. „Je našou ľudskou i politickou povinnosťou nájsť riešenie a poskytnúť im pomocnú ruku. Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí sa na tomto projekte podieľali, Nadácii DEDO, ETP Slovensko, Arcidiecéznej charite Košice, oddeleniu sociálnych vecí Magistrátu mesta Košice, ktoré sa zapojilo všetkými svojimi kapacitami a predovšetkým dobrovoľníkom. Preukázali veľkú občiansku angažovanosť, ktorou môžu pomôcť ukončiť bezdomovectvo v Košiciach a mnohým rodinám začať odznova.“ Uzavrel Jaroslav Polaček.
“Projekt ‘Sprevádzame, podporujeme, bývate’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou”