Zabezpečujeme akútne potreby v dôsledku pandémie a pokračujeme v dlhodobých riešeniach
Ťažiskom prebiehajúceho projektu Inovujeme sa! a celkovej práce Nadácie DEDO boli v marci novovzniknuté potreby a okolnosti, ktoré, ešte viac než kedykoľvek doposiaľ, zdôraznili zraniteľnosť ľudí bez domova a dôležitosť dlhodobého riešenia ich situácie a systémových zmien.
Pandémia, ktorá zasiahla aj Slovensko, radikálne ovplyvnila rodiny v bytovej núdzi. S nezriedka pridruženými chronickými ochoreniami, prišli o príjem, brigádnické a iné pracovné príležitosti, a ocitli sa aj v núdzi hmotnej – ohrození stratou bývania a ubytovania, v mnohých prípadoch bez možnosti zabezpečiť si základné potraviny a drogériu.
Naša dlhodobá spolupráca so spoločnosťou Labaš s.r.o. preto pokračovala odpoveďou na túto momentálnu akútnu potrebu potravinovej pomoci – venovaním 400 kg potravín a hygienických potrieb, ktoré sme následne distribuovali rodinám v DORKA, n.o. v Košiciach a klientom Všetci pre rodinu, n.o. v projekte Starostlivé bývanie (bývanie s podporou).
Otázka ľudí bez domova a s neistým bývaním sa vynára do popredia, a aby sa stala dlhodobo diskutovanou a prioritnou témou aj na národnej úrovni, pokračovali sme aj v tejto situácii advokačnou činnosťou. Pridali sme sa k výzve smerovanej krízovému štábu – Výzve k okamžitým opatreniam v situácii pandémie pre ochranu ľudí ohrozených stratou bývania alebo zažívajúcich bezdomovectvo. Rovnako aj k listu prezidentke SR Zuzane Čaputovejna podporu jednej z najviac ohrozených skupín obyvateľstva.
Na úrovni mesta Košice sme komunikovali s odborným referátom sociálnych vecí a ako návrh zaslali sumár opatrení pre zabezpečenie ochrany a podpory ľudí bez domova spracovaný Platformou pro sociální bydlení, ktoré vychádzajú aj zo skúseností odborných organizácií v Európe a USA. O téme potravinovej bezpečnosti ľudí bez domova sme diskutovali so zástupcami Magistrátu mesta Košicea pokračovali výzvou na online stretnutie, ktoré sa uskutočnilo 3.4.2020. Jeho výsledkom je Návrh opatrení na zabezpečenie starostlivosti o ľudí bez domova v meste Košice v kontexte pandémie COVID-19. Na realizácii opatrení bude s mestom pracovať vytvorená pracovná skupina.
Minimalizácia sociálnych kontaktov a výzva „zostať doma“ je všadeprítomná. Bývanie je najúčinnejšou ochranou pred nakazením pre nás všetkých, vrátane ľudí bez domova. Uviedli sme preto do prevádzky 3 karanténne priestory pre klientov siete Nadácie DEDO – budú slúžiť pre prípad karantény, aj ako priestor pre liečbu v prípade nakazenia. Vieme ich poskytnúť aj rodinám, ktoré vzhľadom na zdravotný stav detí, prípadne rodičov, potrebujú samostatné bývanie. Začiatkom apríla sme do priestoru, ktorého vybavenie je zabezpečené aj vďaka grantu Nadácie Tatra banky, umiestnili rodinu, ktorá vzhľadom na komplikovaný zdravotný stav dieťaťa patrí medzi najohrozenejšie. O uvedení priestorov do prevádzky pripravila reportáž RTVS.
Okrem bývania je kľúčové aj živobytie. Projekt Dorka bags, ktorý podporuje pracovné zručnosti mám v krízovom centre, sa transformuje na sociálny podnik. Aby mohol ženám-mamám poskytnúť aj zamestnanie, sme v marci založili neziskovú organizáciu Dorka Bags. Reklamné bannery a formu tašiek však mamy-šičky dočasne vymenili za iné materiály a strihy – rúška.
Dennodenne v krajčírskej dielni šijú rúška, ktoré sú určené pre potreby ľudí v starostlivosti organizácií Nadácie DEDO ale aj pre ľudí bez domova a v marginalizovaných rómskych komunitách.
„Projekt ‘Inovujeme sa!’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.